CHF 350
17%
CHF 420
Aluminum frame
Rustproof & Lightweight
Weatherproof furniture
All-year outdoor
25 Jahre Erfahrung
On display in our showrooms – verified quality
- Kreditkarte
- PostFinance
- Barzahlung
- TWINT
- Vorkasse
This stylish rattan garden armchair is ideal for year-round indoor and outdoor use. The garden chair is made of high-quality rattan and a robust, powder-coated aluminum frame. The thick cushions offer a high level of seating comfort.
Features
| Upholstery Color | White |
| Lounge shape | Straight lounge |
| Lounge-Serie | Westham Lounge |
| Material | Wicker |
| Rattan color | Brown |
| Frame | Aluminum (stainless) |
| Thickness seat pad | 10 cm |
| Order number: | 1154 |
Dimensions
| armchair | 72x73x69 cm (L/T/H) |
| seat height | 44 cm |
Contents
- 1x armchair
Reviews
0
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Luxury Armchair brown"
Dieses Produkt wurde noch nicht bewertet. Sie haben das Produkt bereits gekauft und erhalten? Dann würden wir uns über Ihre Bewertung freuen!
Write an evaluation
Let yourself be inspired by the garden lounge customer pictures.
Product photos from our customers
FAQ
mehr
Here you will find the most common questions and the associated answers to this article.
Ask a question about the item
Vielen Dank für das Stellen einer Frage. Wir werden versuchen, diese schnellstmöglichst zu beantworten.
Mit diesem Planer können Sie die Gartenmöbel direkt in Ihren Garten oder auf Ihre Terrasse stellen. Jetzt Ausprobieren.
Lounge planner
Mit dem Outdoor Lounge Planer lassen sich die Lounge Möbel bequem mittels Drag & Drop in den Lounge Planer ziehen.
Sie können spielerisch überprüfen, welche Outdoor Lounge zu Ihnen in den Garten oder auf die Terrasse passt.
Not available
Not available
Popular
Viewed











