- Kreditkarte
- PostFinance
- Barzahlung
- TWINT
- Vorkasse
This large outdoor sofa Vidal offers five seats, it consists of 2 corner sofas with inlaid HPL panels on the edge and a middle element. Connectors are fastened under the corner sofas, these keep the individual elements together in a stable manner. The Vidal garden furniture set also includes a coffee table in black and two large lounge chairs.
The lounge cover is made of high-quality Sunbrella fabric in the color grey. This is weatherproof and breathable. Even the sun cannot harm the fabric. It doesn't fade even after years. Another plus: the outdoor fabric feels very comfortable and supple. This Vidal garden furniture set is ideal for a large terrace or right next to the pool. With this garden lounge set you can enjoy life outside to the fullest.
Not included in the scope of delivery and also available: decorative cushions and decoration.
Outdoor Lounge Sunbrella Fabric Introduction:
| Upholstery Color | Grey |
| Number of seats | 6–7 people |
| Lounge shape | Straight lounge, Modular lounge |
| Lounge-Serie | Toronto Lounge |
| Material | Sunbrella Outdoor Fabric, Padding: Quick Dry Foam® |
| Frame | Aluminum (stainless) |
| Order number: | 2082 |
| middle sofa | 70x90x72 cm (L/T/H) |
| armchair | 110x90x75 cm (L/T/H) |
| coffee table aluminium | 120x60x31 cm (L/T/H) |
| lounge corner right | 160x90x72 cm (L/T/H) |
| lounge corner left | 160x90x72 cm (L/T/H) |
| seat height | 40 cm |
| overall dimension | 390x90 cm (L/T) |
| Seat depth | 63 cm |
- 1x middle sofa
- 2x armchair
- 1x coffee table aluminium
- 1x lounge corner right
- 1x lounge corner left
Mit dem Outdoor Lounge Planer lassen sich die Lounge Möbel bequem mittels Drag & Drop in den Lounge Planer ziehen.
Sie können spielerisch überprüfen, welche Outdoor Lounge zu Ihnen in den Garten oder auf die Terrasse passt.
Dieses Produkt wurde noch nicht bewertet. Sie haben das Produkt bereits gekauft und erhalten? Dann würden wir uns über Ihre Bewertung freuen!
Mit dem Outdoor Lounge Planer lassen sich die Lounge Möbel bequem mittels Drag & Drop in den Lounge Planer ziehen.
Sie können spielerisch überprüfen, welche Outdoor Lounge zu Ihnen in den Garten oder auf die Terrasse passt.



















