Host aluminium lounge set, white
- Kreditkarte
- PostFinance
- Barzahlung
- TWINT
- Vorkasse
With this garden furniture set it will be cozy outside. The noble Host lounge set creates an elegant atmosphere on the terrace, is very comfortable and has an absolutely harmonious design.
The lounge table is particularly practical because it is higher than usual side tables. This means that drinks, snacks, cell phones and reading material are within easy reach.
| Upholstery Color | Light gray |
| Number of seats | 4–5 people |
| Lounge shape | Straight lounge |
| Material | Aluminium |
| Thickness seat pad | 10 cm |
| Order number: | 1728 |
| sidetable | 120x60x55.5 cm (L/T/H) |
| armchair | 68x79x80 cm (L/T/H) |
| 3 seat sofa | 188x79x80 cm (L/T/H) |
| seat height | 45 cm |
- 1x sidetable
- 2x armchair
- 1x 3 seat sofa
Mit dem Outdoor Lounge Planer lassen sich die Lounge Möbel bequem mittels Drag & Drop in den Lounge Planer ziehen.
Sie können spielerisch überprüfen, welche Outdoor Lounge zu Ihnen in den Garten oder auf die Terrasse passt.
5.0
- 5 1
- 4 0
- 3 0
- 2 0
- 1 0
Schönes Loungeset
Früher war ich kaum im Garten, jetzt liebe ich es draussen zu sitzen. Die Lounge ist der beste Kauf seit Langem.
Mit dem Outdoor Lounge Planer lassen sich die Lounge Möbel bequem mittels Drag & Drop in den Lounge Planer ziehen.
Sie können spielerisch überprüfen, welche Outdoor Lounge zu Ihnen in den Garten oder auf die Terrasse passt.





